Одним з основних моментів ефективного лікування туберкульозу є призначення протитуберкульозної терапії згідно спектру резистентності до протитуберкульозних препаратів.
Згідно спектру резистентності туберкульоз ділиться на чутливий (Ч-ТБ) та лікарсько-стійкий (ЛС-ТБ), який розвивається як наслідок або первинного інфікування мутантними штамами МБТ, або розвивається протягом курсу лікування чутливого туберкульозу з різних причин (погана прихильність до лікування є основною причиною розвитку лікарсько-стійких форм туберкульозу).
Чутливий туберкульоз лікується протитуберкульозними препаратами першого ряду та має короткі терміни лікування (в середньому 6 місяців) у той час як лікарсько-стійкі форми туберкульозу потребують більш тривалих термінів лікування (від 9 до 24 місяців).
Згідно спектру резистентності до протитуберкульозних препаратів лікарсько-стійкий туберкульоз ділиться на:
РИФ-ТБ — резистентний до рифампіцину ТБ
МЛС-ТБ — резистентний мінімум до ізоніазиду та рифампіцину
пре-ШЛС-ТБ — стійкість до фторхінолонів у поєднанні до ізоніазиду та рифампіцину
ШЛС-ТБ — стійкість до фторхінолонів, ізоніазиду та рифампіцину є поєднанні зі стійкістю до бедаквіліну та\або лінезоліду
ПР-ТБ – більше ніж один ПТП 1 ряду
Ризик МЛС-ТБ за контактом або ТБ\ВІЛ.
Зазначимо, що на сьогодні в Україні та в Одеській області наявні усі протитуберкульозні препарати для забезпечення ефективного лікування.
Лікування лікарсько-стійкого туберкульозу проводиться в Україні і в усьому світі згідно з міжнародними протоколами лікування. Тому лікування в Україні та за кордоном нічим не відрізняється.
Оксана Петренко, голова центральної лікарської консультативної комісії з туберкульозу