Діагностика

 

Діагностика

Основні симптоми захворювання:

  • кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, постійна слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання (наявність крові в мокротинні, що виділяється при кашлі)

Чим небезпечний туберкульоз?

Здорова людина може заразитися туберкульозом, вдихаючи краплини вологи, що містять МБТ, які виділяються хворим на заразну форму туберкульозу при кашлі, чиханні, розмові. Найчастіше «страждають» органи дихання.

Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування такого хворого розпочинається пізно і вимагає більших затрат часу та зусиль.

Як наслідок раннього виявлення та правильно проведеного лікування людина припиняє виділяти МБТ у навколишнє середовище й нікого не заражає.

Ранній початок лікування при туберкульозі – запорука успішного видужання.

Хто може захворіти на туберкульоз?

На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі мають більший ризик виникнення захворювання, а саме:

  • Особи, які знаходяться в постійному контакті з хворим на туберкульоз;
  • ВІЛ-інфіковані і хворі на СНІД;
  • Особи, які страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики;
  • Особи з послабленим імунітетом унаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб (цукровий діабет);
  • Діти, оскільки їх імунна система не сформована;
  • Літні люди через послаблення їх імунної системи.

Хто може захворіти на мультирезистентний туберкульоз?

Резистентними формами частіше хворіють люди, які:

  • не приймають протитуберкульозні препарати регулярно;
  • не приймають усі препарати, які рекомендував лікар;
  • у яких розвинувся повторно туберкульоз, після прийняття протитуберкульозних препаратів у минулому;
  • мали контакти з хворим на резистентні форми туберкульозу.

Що робити, якщо ви помітили схожі симптоми в себе чи своїх близьких?

Відповідь єдина – якомога швидше зверніться до лікаря! Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Чим раніше було розпочате лікування, тим більше шансів на його успіх.

Що буде, якщо не лікуватися?

У певних випадках хворі без лікування помирають упродовж одного-двох років. В інших випадках туберкульоз переходить у хронічну або резистентну форму. Без лікування хворий на хронічний туберкульоз упродовж багатьох років виділяє МБТ та заражає оточуючих. Загострення туберкульозу проходить із високою температурою та болісним кашлем з кровохарканням. Якість життя таких осіб стрімко погіршується.

Які дослідження дозволяють встановити діагноз?

Усім особам, які звернулись за медичною допомогою із симптомами та захворюваннями, за наявності яких пацієнту проводять обстеження на ТБ — це заповнення скринінгової анкети на симптоми туберкульозу (особливо особи з кашлем, що триває понад 2 тижні, а особи із підозрою на ТБ за результатами систематичного скринінгу, обстежуються на легеневий та/або позалегеневий ТБ із застосуванням загально-клінічних, мікробіологічних, радіологічних методів.

Крім того, для діагностики почали використовуватися сучасні діагностичні системи GeneXpert. Ці молекулярно-генетичні системи дозволяють дiагностувати туберкульоз та визначити чутливiстъ до основних протитуберкульозних препаратів усього за дві години! Швидкі тести Xpert MBT/Rif надзвичайно зручні у якостi первинного діагностичного обстеження всіх осiб с ознаками ТБ (загальна слабкість, швидка втомлюваність, нiчна пiтливiсть, втрата ваги, зниження апетиту, пiдвищення температури тiла, кашель більше 2-х тижнiв). Цей метод дозволяє працювати з будь-якими зразками мокротиння, сечею, спино-мозковою та плевральною рідиною. Відтепер є можливість діагностувати туберкульоз за світовими стандартами.

Отже, обсяг дослідження визначає лікар. Ваше завдання — вчасно до нього звернутися.

© 2024 КНП "Одеський обласний центр соціально значущих хвороб" ООР. Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди orcssd.com.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на orcssd.com.ua - Сайт Одеського обласного центру соціально значущих хвороб.

© 2024 КНП "Одеський обласний центр соціально значущих хвороб" ООР. Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди orcssd.com.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на orcssd.com.ua - Сайт Одеського обласного центру соціально значущих хвороб.

 

Слідкуйте за нами:

у Facebook 
у Instagram 
у Telegram 
на YouTube