Коли є найменша підозра на те, що ви заразилися ВІЛ-інфекцією, обов’язково необхідно пройти тестування на ВІЛ. Часто трапляється, що людина проходить тестування, отримує результати та вільно видихає, бо результат негативний, а отже про зараження ВІЛ не може бути й мови. Але у даному випадку все не так просто, як хотілося б і лікарям, і пацієнтам.
Лікар може повідомити пацієнта, який щойно отримав негативний результат аналізів, про так званий «період вікна». Тому ми вирішили розповісти вам, що то за вікно таке, скільки воно триває та як треба в цей період поводитися.
Отже, «період вікна» — це той період часу, коли інфекційний агент (у нашому випадку вірус) вже потрапив в організм і починає розмножуватися у новому середовищі, але при цьому антитіла в крові хворого ще не з'явилися. Саме у такий час тестування покаже негативний результат, хоча вірус в організмі вже є, і людина може передати його своєму партнерові. Отже в період «вікна» краще уникати статевих стосунків.
Справа в тому, що тести на визначення ВІЛ не визначають наявність самого вірусу в організмі. Тести визначають лише наявність антитіл* чи антигенів**.
Кожен організм по-різному реагує на потрапляння вірусу та в різний період часу починає виробляти антитіла. Цей період може займати від 2 тижнів до 6 місяців. Антигени в організмі з'являються відразу, але їх концентрація може бути настільки малою, що тест не зможе їх визначити. Тому саме цей період: від моменту зараження і до моменту появи антитіл — лікарі й називають «періодом вікна». Тому для точного визначення наявності ВІЛ в організмі, радять робити тест кілька разів — через 2 і 6 місяців після моменту можливого зараження.
Нагадаємо, що пройти тест на ВІЛ можна у кабінетах «Довіра».
*Антитіло — це білок, який виробляє імунна система у відповідь на появу в організмі чужорідних молекул.
**Антиген — це молекулярні компоненти, які несуть в собі чужорідну генетичну інформацію).