Профілактика

 

Профілактика

          Гепатит B — інфекційне захворювання, що спричиняється вірусом гепатиту B (HBV) та уражує печінку, призводячи до її запалення, яке називається гепатитом.

 

          Вірус гепатиту B впливає на функції печінки відтворюючись в її клітинах, які називаються гепатоцитами. Гепатит B буває гострим (самообмеженим) чи хронічним (довготривалим). Хворі з самообмеженою інфекцію позбавляються її за тижні чи місяці.

          Вірус передається контактом із кров'ю або іншими рідинами організму інфікованої людини (сім’яною, вагінальною). Вірус гепатиту В може виживати за межами організму людини щонайменше 7 днів. Протягом цього періоду вірус може викликати інфекцію при потраплянні в організм людини, яка незахищена вакциною.

Як передається гепатит В

 • Гепатит В може передатися:
 • від інфікованої матері дитині,
 • статевим шляхом під час незахищеного статевого акту,
 • зі слиною через поцілунок, зубну щітку (при активній формі захворювання вірус гепатиту B може міститися у слині у достатній кількості для зараження),
 • менструальними, вагінальними виділеннями і сім’яною рідиною,
 • у результаті повторного використання шприців і голок серед користувачів ін'єкційних наркотиків,
 • Крім того, інфікування може статися під час медичних процедур, нанесення татуювань або використання лез для гоління або подібних предметів, заражених інфікованою кров'ю.

 

При звичайних побутових контактах – рукостисканні, обіймах, розмові, користуванні спільним посудом тощо з інфікованою людиною - вірус гепатиту B не передається.

Вакцинація:

         Запобігти захворюванню можна завдяки безпечній і ефективній вакцині. ВООЗ рекомендує, щоб всі діти грудного віку отримували вакцину проти гепатиту В як можна швидше після народження, (протягом 24 годин після народження). Доза, що надається при народженні, повинна супроводжуватися двома або трьома наступними дозами для завершення серії вакцинації - перше щеплення - протягом 24 годин від народження, другу дозу у віці 1 місяць, і третю — у 6 місяців.

Після проведення повної серії вакцинації у більш ніж 95% дітей грудного віку, дітей інших вікових груп і молодих людей виробляються захисні рівні антитіл. Захист зберігається протягом, щонайменше, 20 років і, цілком ймовірно, все життя.

         Усі невакциновані раніше діти і підлітки у віці до 18 років повинні отримати вакцину, якщо вони живуть в країнах з низькою або середньою ендемічністю. В умовах таких країн інфекцію можуть набувати більша кількість людей з груп високого ризику, тому їх також необхідно вакцинувати. Це такі групи людей:

 • люди, яким часто потрібна кров і продукти крові, діалізні пацієнти, одержувачі трансплантації цілісних органів;
 • люди в місцях обмеження волі;
 • споживачі ін'єкційних наркотиків;
 • члени сімей і сексуальні партнери людей з хронічною інфекцією гепатиту В;
 • люди з численними сексуальними партнерами;
 • працівники охорони здоров'я та інші люди, які можуть піддаватися впливу крові та продуктів крові на роботі;
 • люди, які подорожують і не завершили серію вакцинації проти гепатиту В, яким слід надавати вакцину до відправки в ендемічні райони.

Вакцина відрізняється високим ступенем безпеки та ефективності.

Якщо ви не були вакциновані від гепатиту В — проконсультуйтеся з лікарем.

Відмовляючись від вакцинації, ви ставите під загрозу здоров’я і життя вашої дитини.

Профілактика гепатиту С:

Гепатит С — це інфекційне захворювання, яке спричинює вірус гепатиту С (HCV) і уражає в основному печінку людей. Інфекція часто перебігає безсимптомно, але хронічна інфекція призводить до утворення фіброзу в печінці і в кінцевому результаті до цирозу, чи раку печінки (гепатокарциноми).

Вірус гепатиту С в основному передається при контакті з інфікованою кров'ю чи біологічними рідинами інфікованої людини.

Найпоширеніші шляхи передачі гепатиту С:

маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);

використання не стерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);

використання нестерильного ін'єкційного інструментарію при вживанні наркотиків;

при переливанні крові та її компонентів;

можлива також передача інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається набагато рідше;

гепатит С може передаватися від матері до дитини.

Гепатит С не передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад, обіймах, поцілунках і споживанні продуктів і напоїв спільно з інфікованою людиною.

 

        Вакцини проти гепатиту C не існує, тому профілактика інфекції гепатиту С в основному залежить від безпеки маніпуляцій, що пов’язані з контактом з кров’ю.

        Убезпечитись від гепатиту С можливо шляхом використання виключно стерильного ін'єкційного обладнання і належній гігієни рук перед маніпуляціями, правильного і регулярного використання презервативів.

Інформація з сайту «Центр громадського здоров’я» МОЗ України

© 2022 КНП "Одеський обласний центр соціально значущих хвороб" ООР. Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди orcssd.com.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на orcssd.com.ua - Сайт Одеського обласного центру соціально значущих хвороб.

© 2022 КНП "Одеський обласний центр соціально значущих хвороб" ООР. Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди orcssd.com.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на orcssd.com.ua - Сайт Одеського обласного центру соціально значущих хвороб.

 

Слідкуйте за нами:

у Facebook 
у Instagram 
у Twitter 
на YouTube